כל הצבעים האהובים עלי בציפור אחת

הצבעים שאני אוהב וכולם בציפור אחת – Nicobar Pigeon

לכל אחד יש צבעים מועדפים וגם לי (כן כן גם לי עיוור צבעים) יש צבעים כאלו וכולם התרכזו בציפור הזו.

התמונה צולמה ב Avifauna Bird Park שב Alphen aan den Rijn הולנד. הציפור הסתתרה מתחת לשיח בתנאי תאורה כמעט בלתי אפשריים. לכל אחד יש צבעים מועדפים וגם לי (כן כן גם לי עיוור צבעים) יש צבעים כאלו וכולם התרכזו בציפור הזו. בצילום היה חשוב לי להבליט את שילוב הצבעים וצורת הנוצות המיוחדת.

כל הצבעים האהובים עלי בציפור אחת

Camera
Canon EOS 5D Mark III
Focal Length
300mm
Aperture
f/6.3
Exposure
1/1000s
ISO
25600
Camera
Canon EOS 5D Mark III
Focal Length
300mm
Aperture
f/6.3
Exposure
1/1000s
ISO
25600

כל הצבעים האהובים עלי בציפור אחת

כל צלם חובב יודע שנקודת המיקוד בצילום פרופיל של ציפור צריכה להיות על העין בתמונה תוכלו לשים לב שהמיקוד אינו על העין אלא נמוך יותר באזור הצוואר, העין לא בפוקוס. מדוע לא מיקדתי את העדשה על העין?

בכדי לענות על השאלה נבחן את התנאים הכללים ומטרת הצילום אותה רציתי להשיג:

מטרה: הדגשת תצורת הנוצות והצבעים

תנאי הצילום:

הציפור ממוקמת כמטר וחצי ממני בתוך השייח בתנאי תאורה הקרובים לחושך מה שמבטיח שהניגודיות נמוכה מאוד והצבעים מאוד חלשים יתר על כן הפרדת הרקע מאובייקט הצילום כמעט בלתי אפשרית בשל העובדה שהציפור היתה עטופה בעלים. תנאי תאורה כאלו מחייבים צמצם פתוח לרווחה (וכך נשיג גם הפרדת רקע טובה יותר), ISO גבוהה ו/או עבודה עם חצובה. תוסיפו לכך ציפור תזזיתית מצב המחייב מהירות תריס גבוהה (תשכחו מהחצובה). בנוסף אילוץ לא פחות חשוב ציפי והילדים מחכים לאבא שיסיים עם הצילום כי צריך להגיע לשדה התעופה ולעבור במסעדה לחטוף ארוחת צהרים ואנחנו אחרי 12 יום בהולנד יודעים שאין כזה דבר לחטוף ארוחת צהרים… עד שמגישים לך את התפריט אתה יכול לחטוף רק עצבים 🙂

ציוד הצילום: מצלמה Canon 5D Mark iii ועדשה Canon 300mm f/4L

מה הבעיה?

צילום אובייקט במצלמת full frame עם עדשת 300mm במרחק של 1.5 מטר (המרחק המינימאלי לעדשה זו) בצמצם 4 (מקסימום לעדשה זו) יצור עומק שדה של פחות מחצי ס"מ. אם הייתי ממקד את העדשה לעין חוץ מהשחור של העין כל התמונה הייתה לא ממוקדת והצילום היה מתפספס לחלוטין

מה הפתרון?

סגרתי צמצם ל 6.3 (להגדיל טיפה את עומק השדה) את ה ISO קבעתי על 25,000 (הרעש ב ISO כזה המופק מהמצלמה שלי אני יכול להפחית ע"י כלי כמו Lightroom) את מהירות התריס קבעתי ל 1/1000  (מהירות קטנה מזו הייתה גורמת לטשטוש הציפור – הנ"ל בתנועה מתמדת זוכרים?)  ואת נקודת המיקוד קבעתי טיפה מתחת לצוואר קרוב יותר לנוצות מאשר לעין.

תודה ענקית לאבי פיליבה על העזרה בזיהוי הציפור: Nicobar Pigeon

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן